Jakość wydruku Bardzo często możemy usłyszeć, że wśród czynników, które mają wpływ na jakość druku, to rodzaj drukarki jest tym, który ma największe znaczenie. Oczywiście, nie można nie zgodzić się z tym, że jakość druku nie będzie taka sama, jeśli wykorzystamy mniej lub bardziej nowoczesne urządzenie. Nie można jednak zapominać o tym, że jeśli nie zadbamy o odpowiedni materiał do wydruku, jego jakość najprawdopodobniej nas rozczaruje. Jednym z najważniejszych czynników wydaje się zatem nie rodzaj drukarki, ale zawarty w tonerze tusz. Nie bez znaczenia jest też toner postrzegany jako całość, znajdują się w nim bowiem dziesiątki drobnych elementów takich, jak choćby listwa rozprowadzająca, żywica, wałek oraz pigment.

Za dobrą jakość wydruku odpowiada więc cały mechanizm i szereg innych składników, co warto mieć na uwadze. Jeśli więc wszystkie wspomniane elementy będą się charakteryzowały wysoką jakością, właśnie ta wysoka jakość będzie też charakterystyczna dla druku laserowego. Oczywiście, oryginalne rozwiązania zawsze stanowią pewien problem, zaskoczeniem nie powinna być więc dla nikogo obecność zamienników. Ich producenci przekonują swoich klientów, że za niższą cenę mogą mieć rozwiązania wysokiej jakości, a wspomniani klienci nie każą się długo przekonywać, choć bardzo często okazuje się, że dla drukarki taka decyzja jest wyrokiem.

Nie zaszkodzi więc przypomnieć, że przekonanie o tym, że zamienniki są tak samo solidne jak oryginalne tonery, jest mitem. Prawie pięćdziesiąt procent wszystkich produktów tego typu co rozwiązania wadliwe. I choć zamienniki są tańsze od oryginalnych rozwiązań, bardzo często okazuje się, że ich zakup to inwestycja nieopłacalna. Nie tylko szybciej się psują, ale również są bez porównania mniej wydajne zapewniając bez porównania niższą jakość wydruku. Nawet wspomniana oszczędność jest tylko pozorna, okazuje się bowiem, że wydrukowanie tylu kartek, na ile pozwala oryginalny toner, jest możliwe jedynie przy wykorzystaniu bez porównania większej liczby zamienników. Przed dokonaniem zakupu warto więc zastanowić się nad tym, czy narażanie drukarki na ryzyko uszkodzenia ma sens.