Jeśli zastanawiasz się nad zleceniem konkretnego zadania firmie lub osobie prywatnej, np. freelancerowi, ważne jest, aby wszystko dokładnie przemyśleć przed podjęciem decyzji. Outsourcing może być bardzo skutecznym i przydatnym sposobem na wykonanie zadania o wysokiej jakości, bez obciążania pracowników dodatkową pracą przy biurku. Mimo to, znalezienie odpowiedniej firmy lub osoby może być na początku trudne.

Współczesne biuro korzysta z outsourcingu, aby zapewnić sprawne działanie i dotrzymywanie terminów, bez uszczerbku dla jakości. W wielu przypadkach z outsourcingu można korzystać, gdy natężenie pracy wzrasta, np. tymczasowo lub po prostu w miarę potrzeb, ale można też korzystać z niego regularnie, np. zatrudniając niezależnego pisarza do pomocy przy pisaniu treści na blogu lub niezależnego projektanta stron internetowych do zaprojektowania, a następnie prowadzenia strony internetowej. Są to osoby posiadające specjalistyczne umiejętności, których mogą nie mieć stali pracownicy firmy. Decydując się na współpracę z firmami outsourcingowymi lub freelancerami, możesz zapewnić swojej firmie wyższą jakość za niższą cenę.

Nie jesteś pewien, czy powinieneś zlecić pracę na zewnątrz? Sprawdź tę infografikę, aby uzyskać więcej informacji

Źródło: https://visual.ly/community/infographic/business/should-you-outsource

Mimo tych wszystkich zalet, jakie kroki należy podjąć przed podjęciem decyzji o zleceniu pracy?

  • Zastanów się, czy masz pracowników na krzesłach biurowych, którzy mogliby wykonać tę pracę na wysokim poziomie.
  • Rozważ zalety i wady pod względem dodatkowych kosztów oraz czy oszczędności są wystarczające, aby uzasadnić tę zmianę
  • Sprawdź firmy zajmujące się outsourcingiem i przeczytaj referencje od poprzednich użytkowników, zwłaszcza jeśli rozważasz zlecenie tego zadania firmie działającej za granicą - w takim przypadku będziesz musiał radzić sobie ze strefami czasowymi, a w rezultacie komunikacja może być utrudniona
  • Poszukaj najlepszych freelancerów do tego konkretnego zadania i ponownie przeczytaj opinie i porozmawiaj z poszczególnymi osobami, aby upewnić się, że obie strony są zgodne, zanim podejmiesz decyzję
  • Usiądź i przedyskutuj problem przy owalnym stole w sali konferencyjnej, aby znaleźć właściwe rozwiązanie, bez podejmowania decyzji w trybie natychmiastowym

Może się okazać, że w biurze jest pracownik, który mógłby podjąć się tej roli, ale należy zastanowić się, jaką pracę wykonuje obecnie - kto będzie nadrabiał zaległości? Nie można oczekiwać, że ta osoba będzie wykonywać dwie prace, a próbując zastosować taką taktykę, po prostu obniżysz jej morale. Najlepiej usiąść i porozmawiać na siedząco w sali konferencyjnej, a następnie zdecydować, czy można odpowiednio oddelegować to zadanie, czy też warto zapłacić nieco więcej firmie lub osobie zajmującej się outsourcingiem. Pamiętaj, że lepiej jest wydać trochę pieniędzy i uzyskać wysokiej jakości rezultat, niż próbować obarczać obecnego pracownika zbyt dużą ilością pracy i obniżać jego morale.
Może to mieć bezpośredni wpływ na produktywność, co w ostatecznym rozrachunku przekłada się na zyski.

Jeśli zdecydujesz się powierzyć to zadanie obecnemu pracownikowi, może się okazać, że będziesz musiał przestawić meble biurowe, aby zapewnić mu przestrzeń i spokojny czas na jego wykonanie. W takim przypadku warto pomyśleć o modułowych meblach biurowych, które są elastyczne i mogą być łatwo przenoszone bez większych problemów.

Istnieją pewne specyficzne zadania, które powinny być zlecane na zewnątrz, np. zadania wymagające wysokiej jakości, specjalistycznych umiejętności. Mówimy tu o takich rzeczach, jak projektowanie graficzne, pisanie, tłumaczenia, projektowanie stron internetowych i SEO. W tym przypadku korzystasz z wieloletniego doświadczenia, a to oznacza znacznie lepsze wyniki końcowe, bez straty czasu i obniżonego morale.