Wybór drukarki Choć dziś obecność drukarek laserowych na rynku jest dla nas czymś oczywistym, nie można zapominać o tym, że pojawiły się one na nim znacznie później niż ich atramentowe odpowiedniki. Te ostatnie jeszcze całkiem niedawno dominowały przecież nie tylko w domach prywatnych, ale również w biurach. Gdy jednak w sprzedaży pojawiły się drukarki laserowe, niemal każdy zaczął zastanawiać się nad tym, czy nie warto poznać ich bliżej. Okazuje się, że nie działo się tak bez przyczyny. Trudno nie zgodzić się z tym, że rozwiązania te zwracały na siebie uwagę ze względu na to, że były o wiele bardziej nowoczesne, zdecydowanie bardziej wydajne, a do tego szybsze. Można jednak nadal zastanawiać się nad tym, czy rzeczywiście są one lepsze od drukarek atramentowych. Wątpliwości nie budzi ich przewaga nad rozwiązaniami monochromatycznymi, a więc jednokolorowymi.

Tu w grę wchodzi jednak przede wszystkim ekonomiczność tego rozwiązania. Koszt wydruku jednej strony może być nawet dziesięciokrotnie niższy niż w przypadku drukarki atramentowej, a argument te ma ogromne znaczenie tak dla odbiorców indywidualnych, jak i dla firm. Jeśli zatem przedmiotem analizy jest wybór dobrego urządzenia biurowego przeznaczonego do szybkiego drukowania, wybór wydaje się oczywisty. Sytuacja komplikuje się jednak w tym samym momencie, w którym przedmiotem analizy jest jakość wydruków, a w dalszej kolejności również ich rozdzielczość.

Owszem, podczas drukowania samego tekstu nie ma to większego znaczenia, jeśli jednak zależy nam na drukowaniu grafik, może się okazać, że korzystanie z drukarki laserowej jest dość problematyczne Drukarki laserowe są tańsze także wówczas, gdy zależy nam na wydrukach kolorowych. Potrzebuje ona czterech kolorów, a to oznacza, że koszt wydruku jednej kartki to około 32 groszy. Ponownie mamy do czynienia z kwotą ponad pięć razy mniejszą niż koszt wydruku kolorowego z wykorzystaniem drukarki atramentowej. Nie można jednak zapominać i o tym, że akcesoria wykorzystywane do usprawnienia pracy drukarki laserowej również mają swoją cenę i jest ona dość wysoka.