Osoby, które lubią tajemnice czekające na rozwikłanie z pewnością powinny zainteresować się tym, że za każdym razem, gdy przygotowujemy wydruk pochodzący z laserowego urządzenia wielofunkcyjnego albo drukarki, możemy zaobserwować tajemniczy kod w postaci punktów. Pojawia się on bez względu na to, czy chcemy go uzyskać, czy też nie, okazuje się przy tym, że może być wykorzystywany w celu identyfikacji drukarki, a nawet po to, aby odkryć, kto z niej korzystał.

oznaczenia podczas drukowaniaOczywiście, informacja ta brzmi jak pożywka dla wielbicieli teorii spiskowych, okazuje się jednak, że jest zgodna z prawdą. Już od dziesięciu lat można zauważyć, że kolorowe wydruki z urządzeń producentów takich, jak Xerox i HP posiadają zakodowane informacje. Do pewnego momentu można się było jedynie domyślać, jaki może być ich cel i znaczenie.

Dziś jednak wiemy już znacznie więcej. Naszą wiedzę rozszerzyła Electronic Frontier Foundation (EFF) i związana z nią grupa badaczy, która nie zadowoliła się domysłami i postanowiła odkryć, jaki sekret kryje się za nimi. Naukowcy dostrzegli nie tylko same kolorowe kropki, ale również to, że ich układ zmienia się z dokumentu na dokument.

Producenci drukarek początkowo nie chcieli udzielać jakichkolwiek wyjaśnień, pracownicy firmy Xerox wyjaśnili jednak pod naciskiem mediów, że kod mówi o godzinie i minucie, w jakiej wykonano wydruk, a nawet o tym, na jakim urządzeniu tego dokonano. Najczęściej dane tego typu są drukowane w kwadracie o bokach długości jednego centymetrach i można je odnaleźć między innymi na drukarkach takich firm, jak HP, Konica Minolta, wspomniany już Xerox, Epson, Kyocera, Ricoh oraz Canon.

Informacje nie są dostępne gołym okiem, można jednak odczytać je dzięki urządzeniom optycznym oraz skanując dokumenty w bardzo dużej rozdzielczości. Badacze z EFF rozkodowali zdecydowaną większość sekretnych znaków i to nawet pomimo tego, że zgodnie z zapewnieniami producentów wiedza taka jest dostępna jedynie służbom specjalny Niewykluczone zresztą, że wspomniane służby rzeczywiście mają dostęp do tego typu danych i mogą je swobodnie wykorzystywać.